beyaz peynir icon

FARK MILK

>

BEYAZ PEYNİR ÜRETİM HATTI (FARK MILK)

Fark Proses, anahtar teslim beyaz peynir üretim tesisi ve beyaz peynir üretimi için gerekli ekipmanların tedariği konusunda hizmet vermektedir. Beyaz peynir üretim hattı, projelendirmesi ve beyaz peynir üretim aşamaları hakkında bizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

>

BEYAZ PEYNİR PROSES AKIŞ ŞEMASI

>

BEYAZ PEYNİR PROSES İŞLEMLERİ

KLASİK SİSTEM
Pastörizasyon, krema standardizasyonu ve holding ön işlemleri sonrası İstenilen özellikte hazırlanan süt, mayalama sıcaklığında (yapılacak peynir çeşidine göre 32-45°C), mayalama teknelerine alınarak mayalama işlemine tabi tutulur. Klasik sistemde sütün mayalama teknesine alınması öncesi cendere bezi ve branda/naylon serilir. Teleme beklemeye alınarak pıhtının oluşumu sağlanır. Bu aşamada peynir suyunu bırakır. Pıhtının kesim olgunluğu kontrol edilir. Pıhtı kesim olgunluğuna geldiğinde manuel olarak kesim işlemi yapılarak peynir küp şeker boyutunda kesilir. Teleme kesilme işlemi sonrasında branda çıkartılarak teleme cendere bezinden süzülür. Pıhtı süzüldükten sonra manuel ağırlıklarla presleme işlemine tabi tutulur. Preslenen peynir mastar ve bıçaklarla istenilen ebatlarda kesilir. Salamura suyunda istenilen olgunluk değerine gelene kadar bekletildikten sonra ambalajlama işlemi yapılır.

MODERN SİSTEM
Pastörizasyon, krema standardizasyonu ve holding ön işlemleri sonrası İstenilen özellikte hazırlanan süt, mayalama sıcaklığında (yapılacak peynir çeşidine göre 32-45°C), mayalama teknelerine alınarak mayalama işlemine tabi tutulur. Klasik usulden farklı olarak mayalama teknelerine cendere bezi ve branda serme işlemi yapılmaksızın, süt direk tekne içerisinde mayalanır. Mayalama teknesinin İçerisini doldurma, boşaltma, kesme ve karıştırma işlemleri kademeli olarak yapılır. Beyaz peynir sütünün teknede homojen mayalanmasını, oluşan beyaz peynir telemesinin parçalanmadan ve kaçak sorununu fazlalaştırmadan uygun ebatlarda kesilmesini ve boşaltım esnasında teleme ve peynir altı suyunun homojen olarak karıştırılmasını sağlar. Klasik sistemde teknede baskı ve pres işlemleri yapılırken, modern sistemde peynir telemesi kalıplar içerisine alınarak süzdürülür ve kalıplanır. Süzme ve kalıplama işlemi etkinliği arttırılması için kalıplar belirli aralıklarla çevrilir. Kalıp çevirme işlemi manuel veya otomatik çeviriciler ile yapılabilir. Süzme işlemi biten kalıplardan peynirler çıkartılır. Kalıp sökme işlemi de manuel veya otomatik makinelerle yapılabilmektedir. Kalıplardan çıkartılan peynirler salamura havuzlarına daldırılarak tuzlama işlemi gerçekleştirilir.

>

BEYAZ PEYNİR ÜRETİM HATTI PROSES ÜRÜNLERİ