krem peynir uretim icon

FARK MILK

>

KREM PEYNİR ÜRETİM HATTI (FARK MILK)

Fark Proses Anahtar teslim krem peynir üretim hattı imalat ve kurulumu yapmaktadır. Krem peynir üretim aşamaları ve krem peynir üretimi akış şeması ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz..

>

PROSES AKIŞ ŞEMASI

>

PROSES İŞLEMLERİ

Krem peynir; değişik yapı, tat ve olgunlukta peynirlerin, tuz, su ve ısıl işlem uygulanarak, homojen ve pürüzsüz bir yapı kazandırılmış, bir eritme peynir çeşididir. Kullanılan peynir hammaddelerinin kalitesi ve tadı tamamen üretilen krem peynire yansıdığından, seçimlerin birbirine ve lezzet uyumuna dikkat edilir. Krem peynirin en büyük özelliği içeriğindeki yüksek nem içeriği sayesinde, düşük sıcaklıklarda bile sürülebilir özelliğini muhafaza etmesidir. Krem peynir yapımında; beyaz peynir, sert/ yarı sert peynirler, krema, su/süt, tuz ve eritme tuzları kullanılır. Olgunlaştırılmış ve taze peynirler kullanılarak aroma ve doku özellikleri ayarlanır.
Tüm hammadde ve yardımcı maddelerin karışımı bacth tipi krem peynir proses makinelerinde yapılır. Makine yüksek hızlı blender bıçak sistemi ile kesme/homojenleştirme etkisi sağlarken, karıştırma kolu yardımıyla ürünün etkin karıştırılması sağlanır. Sistemin buhar veya sıcak su ceketi ile 85°C’ye pastörizasyon yapılır. Pastörizasyon sırasında vakum uygulaması ile koku stabilizasyonu sağlanır. Pastörizasyonu biten ürün balans tankına alınır ve dolum işlemine geçilir. Dolum manuel veya otomatik makinelerle yapılabilir.

>

PROSES ÜRÜNLERİ