sert peynir uretim icon

FARK MILK

>

SERT-YARI SERT PEYNİR ÜRETİM HATTI (FARK MILK)

Fark Proses, sert peynir üretim hattı ve yarı sert peynir üretim hattı projelendirmesi, imalatı ve kurulumu konusunda hizmet vermektedir. Peynir üretim tesisinde, peynir üretimi için gerekli ekipmanları bizden tedarik edebilirsiniz.

>

PROSES İŞLEMLERİ

Pastörizasyon, krema standardizasyonu ve holding ön işlemleri sonrası İstenilen özellikte hazırlanan süt, mayalama sıcaklığında (yapılacak peynir çeşidine göre 32-40°C), proses tanklarına alınarak mayalama işlemine tabi tutulur. Teleme beklemeye alınarak pıhtının oluşumu sağlanır. Bu aşamada peynir suyunu bırakır. Pıhtının kesim olgunluğu kontrol edilir. Telemenin kesilmesi, ısıtılması ve karıştırılması işlemlerinin tamamı kaşar proses tanklarında yapılır. Modern sistem proses tanklarında tüm adımlar otomatik olarak yapılmaktadır. Proses tankında ön işlemleri tamamlanan teleme süzdürme işlemine geçilir. Teleme ve peynir altı suyu birbirinden ayrılır. Peynir altı suyu lor/ricotta hattına gönderilirken, süzdürülen teleme de yapılacak peynir çeşidine göre haşlama veya baskılama işlemine tabi tutulur.

Sert/Yarı sert peynirler, pıhtısı haşlanan ve pıhtısı haşlanmayan olmak üzere ikiye ayrılır. Pıhtısı haşlanan peynirler; Mozzarella, Kaşar peyniri, Örgü-dil-çeçil gibi şekillendirilmiş peynirlerden oluşmaktadır. Pıhtısı haşlanmamış peynirlerine edam, gouda, permasan peynirlerinin yanı sıra türkiyede bilinen İzmir tulum peyniri örnek verilebilir. Pıhtısı haşlanan peynir üretim prosesinde teleme haşlama asitliğine geldiğinde geleneksel yöntemle
işlenekse 85°C sıcak tuzlu su içerisinde, modern yöntemde ise indirekt ısıtma şeklinde haşlanır. Haşlama sonrası gramajlanır ve kalıplanır. Dinlendirme arabalarına alınan kalıplar 1 gece dinlendikten sonra kalıplar sökülerek vakum ambalajlara paketlenir.

Pıhtısı haşlanmayan peynir üretim prosesinde teleme baskılanır. Baskılama işlemi peynir teknelerinde yapılabildiği gibi, yuvarlak peynir kalıplarında presleme ile de yapılabilmektedir. Presleme işlemi sonrası tuzlanan peynirler 3-12 ay olgunlaştırılır. Olgunlaştırma işlemi ürün çeşidine bağlı olarak teneke içerisinde yapılabildiği gibi olgunlaştırma odalarında tamamlanıp daha sonra ambalajlanabilmektedir.

>

PEYNİR ÜRETİM HATTI PROSES ÜRÜNLERİ