tereyag uretim icon

FARK MILK

>

TEREYAĞ ÜRETİM HATTI (ANAHTAR TESLİM)

Fark Proses, anahtar teslim tereyağ üretim hattı imalatı ve kurulumu yapmaktadır. Tereyağı üretim tesisi kurulumu ile ilgili sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçin.

>

PROSES AKIŞ ŞEMASI

>

PROSES İŞLEMLERİ

Tereyağı, süt, krema veya yoğurttan fiziksel yolla elde edilen, içinde süt yağından başka yağ bulunmayan süt ürünüdür. Tereyağı; kremadan, yoğurttan veya peyniraltı suyu gibi sütçülük yan ürünlerinden üretilebilir. Ancak aile işletmelerinin dışında, pazar için tereyağı üretimi yapan işletmeler genellikle hammadde olarak kremadan yararlanırlar.

TEREYAĞI ÜRETİM AŞAMASI

Süt ürünlerinin üretimleri sırasında yağ standardizasyonu sırasında, yağsız süt ürünleri üretiminde süt içerisinden %65 yağ oranında krema formunda süt yağı çekilir. Çekilecek krema miktarı, yapılacak olan son ürünün yağ oranına göre belirlenerek,manuel veya otomatik olarak süt içerisinden çekilir. Çekilen krema direk olarak sıvı formda işleme tabi tutulabildiği gibi, geleneksel tereyağ üretiminde krema önce soğukta katılaştırılır, ardından yayıklanır. Endüstriyel ölçeklerde tereyağ üretimi aşağıdaki gibidir; Standardizasyon/ Nötürleme: Standardizasyon ile kremanın yağ oranı % 60-65’e ayarlanır. Bunu yapmak için su veya yavan süt kullanılabilir. Asitliği belli bir sınırın üzerinde olan kremalar pastörizasyon sıcaklığına dayanamazlar. Bu nedenle kremaların asitliğinin pastörizasyon sıcaklığına dayanabileceği bir değere getirilmesi gerekir. Bu işleme nötürleme denir. Pastörizasyon: krema pastörizasyonu 90°C de 3-15 saniyede yapılır. Pastörize edilen krema hemen 6-8°C ye soğutulur. Kremanın olgunlaştırılması: Pastörize edilen krema genel olarak 18°C de, yazın ise 15-16°C de olgunlaştırılır. Kremanın olgunlaştırılması yayıklama sırasında yayık altına geçen yağ miktarını azaltır, dolayısıyla randımanı yükseltir. Olgunlaşmış kremanın soğutulması: Krema 8-10°C ye soğutulur ve bu sıcaklıkta 2-3 saat tutulur. Yayıklama: Tereyağı elde etmek için yayık adı verilen aletler kullanılır. Yayığın hareketi ile yağ daneleri birbirleriyle birleşir, serum ayrılır. Yıkama: Yıkama suyunun sıcaklığı tereyağının kıvamına bağlı olarak değişebilir. Yağ sert ise yıkama suyu sıcaklığı yayıkaltı sıcaklığından 1- 2°C fazla, yumuşak ise 1-2°C aşağıda olmalıdır. Tuzlama: Tuzlamadaki amaç; dayanma gücünü artırmak ve tereyağına ayrıca bir tat kazandırmaktır. Tereyağında normal tuz oranı % 2 dir. Bu oranın üzerinde tuz katımı tereyağında tat bozukluklarına neden olur. Malakse: Tereyağı tuzlandıktan sonra aşağıda sayılan faydalar için malakse edilir. -Yıkama işleminden sonra tereyağındaki fazla suyun uzaklaştırılması -Düzgün yapılı tereyağı elde edilmesi – Sarı leke ve dalgaların giderilmesi -Mikroorganizma üremesini önlemek -Tuzun tereyağın her tarafına dağılmasını sağlamak -Tereyağının dayanma gücünü artırmak Ambalajlama: Tereyağı yapılır yapılmaz hemen ambalajlanır. Depolama: Tereyağı ambalajlandıktan hemen sonra soğuk hava depolarına konulur.

>

TEREYAĞI ÜRETİM HATTI PROSES ÜRÜNLERİ

>

TEREYAĞI ÜRETİM TESİSİ PROSES UYGULAMALARI