yardimci uniteler icon

FARK MILK

>

SÜT ÜRÜNLERİ ÜRETİMİNDE YARDIMCI ÜNİTELER (FARK MILK)

Fark proses süt işleme tesislerinin ihtiyacı olabilecek her türlü yardımcı ekipmanların tedariği konusunda hizmet vermektedir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

>

POMPALAR

Akışkan transferi uygulamalarında ürünün viskozitesi ne olursa olsun hijyenik veya endüstriyel tipte pompalarımız ile ürünlerin yapısı bozulmadan en ideal şekilde transfer sağlanır. Ayrıca ürün transferi yanında komple sistem çözümlerimiz ile de müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Pozitif deplasmanlı, santrifüj, manyetik kaplinli, kendinden emişli ve havayla çalışan diyafram pompalarımız ile gıdadan kozmetiğe, endüstriden ilaç sanayine kadar bir çok sektörde akış transferi konusunda ideal çözümler sunmaktayız.

Hijyenik Santrifüj Pompalar

AISI 316 kalite paslanmaz çelikten imal edilen pompalar; gıda, içecek, kozmetik ve benzer sanayilerde kullanılmaktadırlar. Yüksek et kalınlığı sayesinde korozyon aşınmalarına karşı uzun ömür gösteren pompalar farklı modellerinde aynı salmastra kullanımı sağlayarak yedek parça stoklarında standart sağlamıştır. Kolay sökülebilme özelliği ile kısa sürede kontrol ve temizlik uygulamalarına olanak sağlar. Süt, su, meyve suyu gibi ürünlerin transferi için ideal bir pompadır.
Max Debi: 150 m3/h
Max. Basınç: 10 bar Max. Çalışma Sıcaklığı: 100˚C

Esnek Pervaneli Pompalar

SF pompalar; kendinden emiş özelliğine sahip, esnek pervaneli pompalardır. Ayran, süt, tereyağ, krema, bal, reçel, meyve suyu, ketçap gibi ürünleri yormadan ezmeden transfer edebilirler.
Max Debi: 30 m3/h
Max. Basınç: 4 bar Max. Çalışma Sıcaklığı: 80˚C

Pozitif Deplasmanlı Pompalar

Lobe Pompa Viskoz ürünleri ve katı ürün içeren karışımların transferlerinde kullanılan, pozitif deplasmanlı, lobe dişli pompalardır. Ürünlerin yapısını bozmadan transfer edebilirler. Salmastra yıkama ve ısıtma ceketi opsiyonları ile dur kalklarda sorunsuz bir transfer sağlarlar. Dikey ve hazneli bağlantı modelleri de mevcuttur. Emniyet ventili ve bypass adaptasyonları da bulunmaktadır. Ürünle temas eden kısımlar AISI 316 kalitede imal edilmiştir.
Max Debi: 160 m3/h
Max. Basınç: 22 bar
Max.Çalışma Sıcaklığı: 90˚C

Monopump

Pozitif deplasmanlı helisel rotorlu pompalardır. Ürünleri yormadan ve ezmeden doğal yapısına zarar vermeden transfer edebilirler. Viskoz ve içinde tane içeren akışların transferlerinde yoğun olarak kullanılırlar. Vakum yapma özelliği ile akmayan likitlerin transferlerinde yüksek performans sağlarlar. Tahin, bal, dondurma, reçel gibi ürünlerde de ideal sonuç verir.
Max Debi: 60 m3/h
Max. Basınç: 12 bar Max. Çalışma Sıcaklığı: 90˚C

Havalı Diyafram Pompalar

Paslanmaz çelik, teflon, alüminyum gövde olarak üretilen, kendinden emişli hava ile çalışan diyafram pompalardır. Ürünleri yormadan transfer ederler. Süt, ayran gibi gıda ürünlerinde ve toz transferlerinde de kullanılırlar. İstenilen debi hava ayarı ile ayarlanabilir.
Max Debi: 25 m3/h
Max. Basınç: 8 bar Max. Çalışma Sıcaklığı: 100˚C

>

CIP ÜNİTESİ VE KİMYASAL DEPOLAMA TANKLARI

Üretim bandının veya kapalı devrelerdeki alet ve ekipmanların sökülmeye gerek duyulmadan çalkalama suyu ve deterjan çözeltisinin üretim hattında sirkülasyonu ile yapılarak temizlenebildiği otomasyonlu temizlik yöntemine CIP (Cleaning In Place: Yerinde temizleme) denir. CIP temizleme sistemiyle işletme içerisinde yüksek bir sanitasyon standardı yakalanabilmektedir. Modern süt işletmelerinde; hijyen ve zaman tasarrufu için tercih edilen yöntemdir. Tankların ve boru hatlarının hijyenik temizliğinde kullanılır. Kapasitesi; tank kapasiteleri ve borulama hattı metrajına göre belirlenebilmektedir.

Sistem; asit tankı, kostik tankı, su tankı, ısıtma eşanjörü, pompa ve gidiş & dönüş hatlarından oluşmaktadır. Asit & Kostik tankında ürün ile temas eden yüzeyler AISI 316 kalite, diğer yüzeyler AISI 304 kalite paslanmaz çeliktir. İsteğe bağlı olarak otomasyon kontrol ünitesi, otomatik asit-alkali dezenfeksiyon ölçümü ve kontrolü sisteme dahil edilebilir. Kimyasal depolama tanklarında güvenlik amacıyla taşkan yapılmaktadır.

>
BUHAR JENERATÖRÜ

Buhar kazanları, işletmelerde proseslere gerekli buharı elde etmek için kullanılan, küçük su ve yüksek buhar hacmine sahip, yüksek kalitede buhar üreten cihazlardır. Küçük su hacmi sayesinde su borulu kazanlar gibi
çabuk rejime girmekte, anlık buhar çekişlerine verdiği cevap hızlı olmakta ve gereksiz enerji sarfiyatı önlenmektedir. Scotch tipi buhar kazanları ortadan külhanlı ve yandan külhanlı olmak üzere iki çeşit olarak üretilirler.
Yakıt türü olarak Sıkı, Katı ve Gaz yakıt kullanılmaktadır. Elektrikli buhar jeneratörü çeşitlerimiz de mevcuttur. Buhar kazanları bölümleri aşağıdaki gibi olup, paket dizayn olarak tasarlanır.  Buhar Kazanı, Buhar kazanı seviye kontrol ve basınç kontrol ekip, Kondens Tankı, Degazör Tankı ve Kulesi, Brülör, Ekonomizer, Yüzey Blöf Otomasyonu, Dip Blöf Otomasyonu, Su Yumuşatma Cihazı,  Blöf Isı Geri Kazanım Sistemi, Kontrol Panosu, (Analog, PLC, Skada ve Lead – Lag Sistemleri).

>
YER GİDERLERİ

Açık Tip veya Kapalı Tip Drenaj Kanalarının tamamı AISI 304 veya 316 kalite paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Atık suyun toplanarak akuple süzgece aktarılmasını sağlar. Ankraj bağlantı elemanları ve civatalar sayesinde yükseklik ayarı ve yerleşimi net şekilde sağlanır. Kullanıcıların güvenliği için tüm köşelerdeki keskinlik giderilir. Drenaj Kanallarının akuple yer süzgecine bağlantısı kolaylıkla yapılabilir. Hijyen standartları göz önüne alınarak, içerisine haşere ve koku önleyici sistem dizayn edilmiştir. Paslanmaz Çelik Açık Tip Drenaj Kanallarının kullanacağı alana bağlı olarak, merdiven ve kafes tip üst ızgara modelleri mevcuttur. Kanalların alt kısımları özel dolgu malzemesi ile doldurularak ürünün sağlamlığı esas alınır. Epoksi yada Seramik zemine uygulanabilir.

>
BUZLU SU ÜNİTESİ

CHILLER grubunda dolaşmakta olan freon gazı plakalı evaparatörde enerjisini glikole aktarır. Pompa yardımı ile glikol, paslanmaz çelik ısı değiştiricilerde sirküle edilir. Paslanmaz çelik ısı değiştiriciler buzlu su tankının içerisinde buz oluşturur. Buz halinde depolanan bu enerji gerektiğinde kullanılır. Temel olarak gece boyu enerji depolanır ve pik saatlerde kullanılır. Paslanmaz çelik ısı değiştiricisi, Plakalı Rollbont evaporatör, Soğutma grubu, Sirkülasyon pompaları, Buzlu su havuzları ile tek şase üzerinde kompakt olarak dizayn edilmektedir. FARK PROSES buzlu su üniteleri ile; Enerji tasarrufu, Soğutma giderlerinin düşmesi, Pik elektrik yüklerinin azalması, Elektriksel ilk yatırımın düşmesi, Bakım giderlerinin düşmesi sağlanır.